1950 Koreakriget bryter ut.
1951 Tre veckors semester.
1951 Kollektiv olycksfallsförsäkring beslutas vid 1951 års kongress.
Den stora konflikten
Det samhällsekonomiska läget i början av 1950-talet bäddade inte för förhoppningar om förbättrat löneläge för livsmedelsarbetarna.
Koreakriget orsakade en kraftig inflation, ett uppenbart hot mot den fulla sysselsättningen och löntagarnas reallöner.
1954 Fri nordisk arbetsmarknad.
1955 Allmän sjukförsäkring.
1956 Socialhjälpslagen.
Livsmedelsindustrin moderniseras och storskaligheten ökar.
Enligt förbundet var lönen och pensionsfrågorna de viktigaste. Allmän sjukförsäkring hade nyligen införts.
Välståndet ökade, allt fler arbetarfamiljer kunde nu skaffa sig bättre bostäder och kanske både en "Folka" och TV.
Kvinnorna "lockas" ut på arbetsmarknaden och andelen kvinnor stiger inom förbundet. Under de närmaste åren kommer dryga miljonen kvinnor ut på arbetsmarknaden, huvudsakligen inom den offentliga sektorn.
Produktionsmetoderna inom livsmedelsindustrin rationaliseras, stora kapitalintressen får upp ögonen för livsmedelsindustrins framtidsmöjligheter: efterfrågan på industriproducerad mat ökar i takt med att kvinnorna börjar förvärvsarbeta.
1957 Folkomröstning om ATP.
1958 Arbetstidsförkortning 45 timmar.
1959 ATP-reformen. Ökad centralisering, även lokalt.
Välståndsutvecklingen blev allt tydligare under 50-talet.