Avtal 2010

Material

Industrins ekonomiska råd – inför avtalsrörelsen 2010 Facken inom industrin – avtalsplattform 2010
Tidsplan industriavtalet
Livs avtalsuppgörelse 2010
Slutlig hemställan 2010
Facken inom industrin – ekonomiska bedömningar 2010
Livs lönerapport 2009
Livs lönerapport-diagram 2010
Industrianstalldas löneutveckling
LOs gemensamma krav 2010

Förhandlingsdelegationer

Livsmedelsavtalet

Ordinarie
Åke Ligardh – Göteborgs kex, Kungälv
Mona-Lisa Jagstedt – Abba Seafood, Kungshamn
Kent Ahlgren – Findus, Bjuv
Johan Claesson – Coca-Cola, Jordbro
Marita Töråsen – Cloetta, Ljungsbro
Håkan Gillström – Arla Foods, Linköping
Sten Olof Svensson – Carlsberg, Falkenberg
Mikael Ringkvist – Scan AB, Skara
Kersti Sandberg – Atria Lithells, Sköllersta
Karin Marklund – Nyhléns Hugossons, Skellefteå
Kent Wahlberg – Pågen, Malmö
Berit Starkenberg – Marabou, Upplands-Väsby
Terese Larsson – GB Glace, Flen
Marie Visotski – Unibake, Örebro
Görgen Kier – Kronfågel, Kristianstad

Suppleanter att inträda i ordningsföljd
Sophie Klingebrant – Santa Maria, Landskrona
Lars Jansson – Spendrups, Ludvika
Leif Eriksson – Arla Foods, Götene
Hans Gustavsson – Scan AB, Visby
Lars Erlandsson – Unilever Bestfoods, H-borg
Jonny Bengtsson – Procordia Foods, Eslöv
Thomas Wahlström – Polarbageriet, Bredbyn
Mattias Axelsson – Scan AB, Linköping
Christian Holmberg – Norrmejerier, Umeå
Göran Wrene – Arla Foods, Kallhäll
Kent Fink – Carlsberg, Luleå
Gitt Jonsson – Carlsberg, Falkenberg

Ombudsmän
Christel Niby
Jolan Wennberg
Sven-Uno Bengtsson
Östen Johansson
Benny Jönsson
Ronny Lind
Anders Hernborg
Christina Pedersen

Kvarnavtalet

Ordinarie
Denny Larsson – Cerealia, Järna
Chris Eklund – Nordmills, Uppsala
Kenneth Haglund – Lilla Harrie Valskvarn, Malmö
Suppleanter
Freddie Nylund – Frebaco kvarn, Lidköping
Fredrik Svensson – Nord Mills, Mjölby

Ombudsmän
Jan Zielinski
Sune Stålebro
Kajsa-Liza Axdorff

Wasabröd/OLW

Ordinarie
Christer Jonsson – Wasabröd, Filipstad
Tommy Bäck – Wasabröd, Filipstad
Patrik Henriksson – OLW, Filipstad

Suppleanter
Ingrid Christiansen – Wasabröd, Filipstad
Thomas Ringbäck – OLW, Filipstad

Ombudsmän
Per-Olof Felth

Tobak

Ordinarie
Patrik Engelbrektsson – Swedish Match, Göteborg
Joakim Lindström – Swedish Match, Solna
Slavoljub Nastic – Fiedler o Lundgren, Malmö

Suppleanter
Håkan Johansson – Distribution, Hising- Backa

Ombudsmän
Nicklas Nilsson
Anna-Lena Claesson

Vin & Sprit

Ordinarie
Hamik Celik – Vin o sprit, Årsta
Jan Lundin – Vin o sprit, Åhus

Suppleanter
Natasa Stojkovic – Vin o Sprit, Årsta

Ombudsmän
Sverker Andersson
Bengt-Göran Koffed

Kaffe och kryddor

Ordinarie
Åke Axelsson – Zoegas, Helsingborg
Kenneth Ekberg – Gevalia, Gävle

Suppleanter
Anders Ekberg – Gevalia, Gävle

Ombudsmän
Maria Torounidis
Christer Berggren

Spisbröd och tunnbröd

Ordinarie
Rolf Hellberg – Leksands Bröd, Leksand
Maria Sols – Vikabröd, Hedemora

Suppleanter
Vakant

Ombudsmän
Magnus Bramberg
Anders Andersson

Sötvaruindustrin

Ombudsmän
Ronny Gustavsson
Margareta Bruhn