Avtal 2012

Material

Facken inom industrin – ekonomiska bedömningar 2012
Livsavtalskrav2012
Lis avtalskrav 2012
Facken inom industrin – kort om ekonomiska bedömningar 2012
Livs avtalsuppgörelse 2012
Livs lönerapport 2010
Livs lönerapport presentation
Facken inom industrin – avtalskrav 2012
Avtalskrav presentation
LOs gemensamma krav 2012

Förhandlingsdelegationer

Livsmedelsavtalet

Ordinarie
Greger Jonsson – Norrmejerier, Umeå
Johan Larsson – Nyhléns & Hugoson Chark, Skellefteå
Lars Jansson – Spendrups Bryggeri AB, Grängesberg
Marie Visotski – Lantmännen Unibake Sweden AB, Örebro
Håkan Gillström – Arla Foods AB, Linköping
Mikael Ringkvist – Scan AB, Skara
Mona-Lisa Jagstedt – Abba Seafood AB, Kungshamn
Sten Olof Svensson – Carlsberg Sverige AB, Falkenberg
Åke Ligardh – Göteborgs kex, Kungälv
Marita Töråsen – Cloetta Sverige AB, Ljungsbro
Terese Larsson – Unilever Produktion AB, Flen
Berit Starkenberg – Kraft Foods Sverige Produktion AB, Upplands-Väsby
Marita Ahlström – Skogaholms Bageri AB, Eskilstuna
Görgen Kier – Lantmännen Kronfågel AB, Kristianstad
Kent Ahlgren – Findus Sverige AB, Bjuv
Andreas Johansson – Pågen AB, Malmö

Suppleanter att inträda i ordningsföljd
Marie Hansson – Trensum Food AB, Tingsryd
Mattias Axelsson – Scan AB, Linköping
Johan Persson – Pågen AB, Göteborg
Anders Olsson – Arla Foods AB, Götene
Senad Suhojnic – Santa Maria AB, Landskrona
Hans Gustavsson – Gotlands Slageri AB, Visby
Paul hallberg – Carlsberg Sverige AB, Växjö
Stefan Hortlund – Polarbröd AB, Älvsbyn
Robert Johansson – Procordia Food AB, Eslöv
Christian Amigo – Hilton Food Group, Västerås
Christian Holmberg – Norrmejerier, Umeå
Peter Ekström – Scan AB, Kristianstad
Raymond Staedel – Arla Foods AB, Kallhäll
Wellington Ikubase – Leaf Sverige AB, Gävle

Ombudsmän
Sven-Uno Bengtsson
Anders Hernborg
Östen Johansson
Magnus Bramberg
Ronny Lind
Christel Niby
Christina Pedersen
Jolan Wennberg

Kvarnavtalet

Ordinarie
Freddie Nylund – Frebaco kvarn AB, Lidköping
Denny Larsson – Lantmännen Cerealia AB, Järna
Chris Eklund – Lantmännen Cerealia AB, Uppsala

Suppleanter
Åke Bengtsson – Frebaco kvarn AB, Lidköping

Ombudsmän
Kajsa-Liza Axdorff
Sune Stålebro
Jan Zielinski

Wasabröd/OLW

Ordinarie
Christer Jonsson – Barilla Sverige AB, Filipstad
Tommy Bäck – Barilla Sverige AB, Filipstad
Ingrid Christiansen – Barilla Sverige AB, Filipstad

Suppleanter
Ann-Charlotte Yliola – Barilla Sverige AB, Filipstad
Patrik Henriksson – OLW Sverige AB, Filipstad
Thomas Ringbäck – OLW Sverige AB, Filipstad

Ombudsmän
Per-Olof Felth

Tobak

Ordinarie
Fredrik Ståhle – Swedish Match North Europe AB, Göteborg
Hans Andersson – Skruf Snus AB, Sävsjö
Slavoljub Nastic – Fiedler & Lundgren AB, Malmö

Suppleanter
Joakim Lindström – Swedish Match Distribution AB, Solna
Patrik Engelbrektsson – Swedish Match North Europe AB, Göteborg
Micael Coste – JTI Snus AB, Vårgårda

Ombudsmän
Nicklas Nilsson
Anna-Lena Claesson

Vin & Sprit

Ordinarie
Nenad Zivkovic – Altia Sweden AB, Stockholm
Herman Nilsson – V&S Vin & Sprit AB, Åhus

Suppleanter
Johnny Ståhl – V&S Vin & Sprit AB, Nöbbelöv
Hatem Bilir – Altia Sweden AB, Stockholm

Ombudsmän
Sverker Andersson
Bengt-Göran Koffed

Kaffe och kryddor

Ordinarie
Kenneth Ekberg – Kraft Foods Sverige Productions AB, Gävle
Åke Axelsson – Nestlé Sverige AB, Helsingborg

Suppleanter
Johan Sundgren – Löfbergs Lila AB, Karlstad
Rickard Carlsson – Nestlé Sverige AB, Helsingborg

Ombudsmän
Maria Torounidis
Christer Berggren

Spisbröd och tunnbröd

Ordinarie
Rolf Hellberg – Leksands Bröd AB, Leksand
Maria Sols – Vika Bröd i Dalarna, Stor Skedvi

Suppleanter
Elisabeth Eliasson – Leksands Bröd AB, Leksand

Ombudsmän
Anders Andersson

Sötvaruindustrin

Ombudsmän
Ronny Gustavsson
Margareta Bruhn